Sök på tekniken.nu

Om tekniken.nu

På tekniken.nu bloggar Iteams konsulter om det som ligger dem varmast om hjärtat - teknik.
www.iteam.se

Prenumerera på tekniken.nu

Bloggportalen.se
Bloggtoppen.se
Top Datorer bloggar
Web Analytics

Clicky

En självklarhet!
Teknikbloggen logotype

Nvidia ION 330 + XBMC = Mediacenter i världsklass

2009-09-14 11:35 - Nyheter och trender av Magnus Tjerneld
Magnus Tjerneld
Magnus Tjerneld
IT-arkitekt
Iteam

För den oinsatte är Xbox Media Center (XBMC) den kanske äldsta och mest ambitiösa open source-baserade mediacentermjukvaran som finns. Som namnet antyder började den utvecklas till moddade första generationens Xbox-konsoler c:a 2002, och har sedan vidareutvecklats i högt tempo genom åren till att idag vara den kanske mest fullfjädrade mediacenterlösningen som finns.

I och med att Xbox blivit en åldrad och begränsad hårdvara har XBMC på senare tid portats till Mac, Linux och Windows. Dock har det saknats en optimal hårdvara att köra XBMC (förutom möjligtvis Mac Mini, men den har varit omotiverbart dyr som mediacenter), det stora problemet har varit att XBMC gör sin videoavkodning i CPU, vilket krävt en kraftfull Core2Duo processor för att klara full HD upplösning. Med kraftfull processor kommer mycket värme och behov av  kraftfulla fläktar som snabbt går på högvarv när man börjar se på film.

I november 2008 släppte Nvidia ett linux/unix-API som möjliggör videoavkodning direkt i grafikkortet - VDPAU. Det här har XBMC dragit nytta av och stöd för VDPAU finns i XBMC sedan Mars 2009. Allt som saknats har bara varit ett chipset i miniformat med ett tillräckligt kraftfullt Nvidia-GPU för att klara full HD via VDPAU. Plats på scen för Nvidia ION!

Nvidia ION är en moderkortsplattform som kombinerar ett Geforce 9400M med Intels strömsnåla Atom processor (som vi vanligtvis ser i Netbooks). Kombinationen är som gjord för att köra XBMC: en strömsnål (ej speciellt värmealstrande) processor och ett GPU som klarar full HD avkodning via VDPAU. ION 330 är den rekommenderade modellen, där dubbelkärniga Intel Atom 330 ingår.

Ett flertal tillverkare har börjat bygga miniformatsdatorer på ION 330,  Asrock har tex paketerat ION 330 i en snygg låda med HDMI-utgång:

Asrock ION 330 kostar ca 3000 kr (inkl moms) och hanterar XBMC fint som fisken!

Smidigaste sättet att installera är att ladda hem XBMC Live och köra installation direkt från skivan. Lite fler bloggar om installation och konfiguration kommer snart här på Tekniken.nu, tills dess är Google din vän.

Efter en olycklig mellanperiod med en Popcorn Hour känns det fantastiskt att ha XBMC tillbaka. Jag har bara hunnit testköra några dagar, men temperaturerna håller sig helt inom rimliga gränser och ljudvolymen har inte varit några problem. Dock behöver man komplettera Asrocklådan med en fjärrkontroll och IR-sensor vilket av någon anledning inte medföljer, här rekommenderas Microsofts MCE fjärrkontroller som stödjs "out-of-the-box", eller den klassiska xbox-fjärrkontrollen om man är sugen på lite meckande (mer om det i en separat blogg).

... och du vet väl att Iteam just nu söker duktiga medarbetare? Läs mer på iteam.se

Andra bloggar om:
2009-09-14 12:19 av Anders Bornholm
Lite sugen på versionen med Bluray-spelare... (kostar 1000:- till tror jag)
2009-09-14 13:10 av Bobby
Klarar den 1080p utan problem? Har den trådlöst nätverkskort?
Ganska fattig modell från asrock. Då är det bättre med denna http://www.computercare.se/item.php?code_no=ATOM330HDVW med trådlös nätverk, 4GB RAM, 500GB Hårddsik S/PDIF optisk + coaxal, VGA,DVI,HDMI, eSATA
2009-09-14 13:43 av Magnus Tjerneld
Tack för tipset ZZ, hade inte sett den. Kostar ju lite mer, men klart bra bestyckning, notera dock att du får Bl,uRay för ungefär samma peng i Asrocken. Jag tror att det lär dyka upp ganska många modeller med ION i snar framtid, så det kan vara värt att lägga lite tid på research innan man slår till. Som jag skrev ovan så skulle jag definitivt velat ha inbyggd IR-mottagare, då det känns onödigt att ha separat mottagardongel.

Bobby, jag har slängt en hel del 1080p på den och tycker att det ser väldigt bra ut. ION 330 säljs just med 1080p-stöd som stark selling-point.
2009-12-14 11:25 av Thomas
Blueray 1080p - funkar fint med PowerDVD (XBMC har inget BD stöd).
Matroska (MKV) 1080p i XBMC = inte en chans på en WIn7 maskin, dock skall det funka fint under Linux med HW Acc (finns inte på Windows ännu).
Fläktarna surrar en hel del, dock så kör jag ett BT tangentbord (Dinovo Mini) så den åker snart in i ett skåp), läste en del tester innan köp som påstod att den brötade som en hårtork, men det är en överdrift, min kyl/frys modell nyare stör mer än Asrocken.
Skall uppdatera Flash till 10.1 också så skall youtube HQ filmer funka fint (hackar duktigt just nu).
Saknar (som flera påtalat i tester) usb kontakter på framsidan, får dra en kabel istället.
Annars är den klockren... kör XBMC, Spotify, Firefox och PowerDVD.. det enda som behövs.

2009-12-25 22:16 av Niklas
Halloj!,

är själv ute efter något liknande men det hade ju varit jäkligt nice om man kunde spela Bluerayskivor också. Jag har sett att man kan köpa externa spelare vilka man ansluter via USB2.0, Asus har nån t.ex. Borde det inte fungera att koppla en sådan till en framtida XBMC-HD-kompatibel HTPC för att se från skivor?!

Hittade även en artikel, se nedan, varför skulle inte denna duga?! Den klarar bevisligen att avkoda HD.

http://lifehacker.com/5391308/build-a-silent-standalone-xbmc-media-center-on-the-cheap

Thomas: Vad menar du när du säger att XBMC inte stödjer BD, blueraydisc måhända?!

Kom gärna med tips på leverantörer, fint om man kan hitta bra pris!

/Niklas
2009-12-26 11:44 av Magnus Tjerneld
Tjena Niklas!

Asrocken finns med BluRay spelare, men ännu finns inget BluRay stöd i XBMC (eller Linux heller tror jag). Men som Thomas säger så går det fint att köra BluRay i Win7 med mjukvara som kan GPU-avkoda (PowerDVD etc). Asus-burken kan säkert funka fint för XBMC men jag hittar den inte på Prisjakt...

Kommentera

Namn

Email

URL

Kommentar

Skriv vad som står i bilden till höger